Мы о себе

Logo23

Выбирать язык

Boliwia, Kanada, Peru, Korea Południowa: Koronawirus zatrzymuje miny

Należąca do Boliwii kopalnia San Cristobal w Potosi, która posiada jedno z największych na świecie złóż cynku, ołowiu i srebra, zaprzestała produkcji. Kopalnia ta jest spółką zależną japońskiej grupy Sumitomo.

Kanadyjska grupa górnicza Cameco zamknęła kopalnię Cigar Lake. Wydobywano tu 13 procent światowego uranu.
Grupa górnicza Glencore zamyka wszystkie firmy w Kanadzie, które nie są dla nich niezbędne. Pracownicy są zatrudnieni przy pracach konserwacyjnych. Jednak w Ontario/Kanadzie i w Kolumbii górnictwo zostało sklasyfikowane jako działalność niezbędna i dlatego kopalnie nadal tu działają.
W Korei Południowej, kanadyjska grupa górnicza Almonty nadal prowadzi kopalnię Sangdong w Korei Południowej. W tej kopalni wydobywa się wolfram. Egzekwowano przepisy bezpieczeństwa, takie jak unikanie kontaktu z odwiedzającymi, rozmowy osobiste zastąpiono konferencjami internetowymi, a pracownicy kopalni musieli nosić maski ochronne we wszystkich godzinach pracy. Kopalnia była dezynfekowana i sterylizowana kilka razy dziennie. Pracownicy z objawami choroby zostali poddani kwarantannie domowej. Z okręgu Yeongwol, w którym znajduje się kopalnia Sangdong, nie zgłoszono ani jednego przypadku zakażenia.

W Peru, kopalnia Yauricocha została zamknięta na 15 dni. W kopalni pozostaje ekipa ratownicza licząca 150 górników. Kanadyjska firma górnicza Sierra Metals nie ujawniła, w jakim stopniu podjęto wobec nich środki bezpieczeństwa w celu ochrony zdrowia.
Newmont Corporation nie chce całkowicie zamknąć swojej kopalni odkrywkowej 800 km na północny wschód od Limy/Peru, ale złoto może być dalej wymywane w "podkładkach odciekowych".
Wraz z pandemią korony, warunki życia 20 milionów górników na całym świecie dramatycznie się pogarszają. Nie tylko są oni obecnie narażeni na ekstremalne warunki pracy przy wydobyciu surowców mineralnych, które zagrażają ich zdrowiu, ale także oni sami i ich rodziny często cierpią z powodu złego stanu zdrowia nawet bez pandemii korony. Dlatego wzywamy górników na całym świecie:
- natychmiastowego zaprzestania wydobycia surowców, chyba że chodzi o niezbędne ze społecznego punktu widzenia dostawy lub środki nadzwyczajne i tylko o najbardziej niezbędne prace w celu utrzymania kopalni (odwadnianie itp.).
- aby rządy i przedsiębiorstwa górnicze nie wywierały presji na górników, aby kontynuowali pracę, ale aby nadal wypłacali im pełne wynagrodzenie, jeżeli przestaną pracować w celu ochrony zdrowia,
- wszyscy górnicy pracujący w kopalniach w trybie awaryjnym muszą być wyposażeni w odpowiednią odzież ochronną, maski oddechowe i środki dezynfekujące o najwyższym dostępnym obecnie standardzie technicznym; należy również podjąć odpowiednie środki ochronne dla ich rodzin
- wszyscy pozostali pracownicy i pracownicy mają zostać zwolnieni z pracy z pełnym wynagrodzeniem, bez konieczności korzystania z przysługujących im praw do czasu wolnego!