Мы о себе

Logo23

Выбирать язык

jednogłośnie przyjęty przez całą Konferencję Górników, a także przyjęty jako wezwanie na Międzynarodowy Dzień Walki o Środowisko 2023 r.

Górnicy przeciwstawiają się globalnej katastrofie ekologicznej, która się rozpoczęła! Przetrwanie ludzkości jest zagrożone przez kapitalistyczną gospodarkę zysku! Każdego dnia my, górnicy, wydobywamy z ziemi bogactwa natury, które międzynarodowe korporacje górnicze bez skrupułów przywłaszczają sobie.

Górnictwo będzie nadal potrzebne w przyszłości, ale surowce muszą być wydobywane w sposób przyjazny dla środowiska i nie mogą być marnowane. Domagamy się przyjaznego dla środowiska wydobycia i kompleksowego recyklingu surowców. Należy natychmiast zaprzestać spalania paliw kopalnych. Kiedy zdamy sobie sprawę, że globalna katastrofa ekologiczna już się rozpoczęła, powiemy: Teraz zdecydowanie podejmiemy walkę. Jeśli dzisiejszy kapitalizm, z jego wzmożoną konkurencją, funkcjonuje tylko w oparciu o niszczenie międzynarodowych źródeł utrzymania, wypowiemy mu wojnę jako całemu systemowi! Jeśli monopole górnicze i rządy wymuszają dziś destrukcyjną eksploatację ludzi i przyrody na arenie międzynarodowej, wzmocnimy Międzynarodową Koordynację Górników i połączymy siły z innymi ruchami społecznymi i ekologicznymi. Ubóstwo również skłania ludzi do coraz intensywniejszego kopania w poszukiwaniu zasobów naturalnych - dlatego walczymy o jedność w rozwiązywaniu kwestii społecznych i środowiskowych. Połączmy siły i uczyńmy Międzynarodowy Dzień Walki o Środowisko dniem walki dla całego ruchu górniczego. Naszym zadaniem jako międzynarodowego ruchu górniczego jest podniesienie świadomości na temat globalnej katastrofy ekologicznej, która się rozpoczęła, objęcie przywództwa w walce o wszechstronne i natychmiastowe środki ochronne - bez podsycania złudzeń co do możliwości fundamentalnego wdrożenia w tym systemie. Prowadzimy te zmagania jako szkoła i jako część walki o zmianę społeczeństwa. Wymaga to zmiany paradygmatu społeczeństwa bez wyzysku i ucisku ludzi i przyrody. To prawdziwie rewolucyjne zadanie. Walka o godne życie musi być prowadzona teraz, w przeciwnym razie będzie za późno! Niech żyje międzynarodowy ruch górniczy, niech żyje koordynacja walk!