Мы о себе

Logo23

Выбирать язык

Do Związek zawodowy sierpien 80 Związek zawodowy Przeróbka Związek zawodowy górników Witam górników, krewnych i przyjaciół

Niedawno dowiedziałem się o wypadku górniczym w kopalni Mysłowice-Wesoła w dniu 14 maja. Jesteśmy wściekli, że dwa takie wypadki wydarzyły się tak szybko po sobie w dzisiejszych czasach. Jako były górnik z prawie 40-letnim doświadczeniem w niemieckim górnictwie podziemnym, który początkowo instalował i konserwował podziemny sprzęt do pomiaru pogody i skał, wiem, że od dawna istnieją metody i procedury mające na celu ochronę górników przed takimi szkodami.

Jeśli ten wypadek jest drugim w tym roku, sugeruje to, że wydobycie węgla jest traktowane priorytetowo bez względu na zdrowie górników.
W czasach zaciekłej kapitalistycznej konkurencji o surowce, tanią siłę roboczą i rynki, mamy do czynienia z nasilonym wyzyskiem i uciskiem górników. Bezpieczeństwo pracy jest ograniczane - rezultatem są dziesiątki tysięcy wypadków przemysłowych i tysiące zabitych górników na całym świecie.
Mamy dla Was wyrazy współczucia, solidarności i możemy liczyć na nasze wsparcie.

Uważamy, że poszkodowanym i ich rodzinom należy się bezwarunkowa rekompensata i opieka!
Jesteśmy Międzynarodową Koordynacją Górników (przez górników dla górników), która została założona w Peru w 2013 roku. Po intensywnej wymianie doświadczeń na temat warunków pracy i życia oraz walki, delegaci na 3. Międzynarodowej Konferencji Górników, która odbyła się w Turyngii w Niemczech w 2023 r., stwierdzili: "Żadna walka nie może już toczyć się samotnie! Ponadnarodowa solidarność, koordynacja i współpraca są na porządku dziennym! Weźmy odpowiedzialność za siebie nawzajem i za postęp społeczny dla nas samych, dla naszych dzieci, dla pracowników wszystkich krajów i dla całej ludzkości".
Daj nam znać, jak możemy Cię wesprzeć i jaka jest Twoja sytuacja.
Możesz również wziąć udział w międzynarodowej koordynacji górników i rozwoju koordynacji europejskiej.
Życzymy dużo siły i stoimy ramię w ramię!
Z wyrazami głębokiego współczucia i solidarności

Andreas Tadysiak
Główny koordynator międzynarodowej koordynacji górników